+420 739 452 734

Představujeme slavné Mikulášovické nožíře: Ignaz Rösler

Ignaz Rösler se narodil 1. srpna 1765 v severočeských Mikulášovicích. Vyučil se kupcem, a žil ve Vídni. Byl to člověk odvážný, ale zároveň i zbrklý a konfliktní.

Mezi jeho obchodní aktivity patřila výroba stuh, prodej dřeva, obilí nebo dovoz kořalky z Polska. Když mu bylo asi třicet let, připijil k nim broušení a výrobu nožů a skalpelů. 

S pomocí kovářského mistra Antona Webera se na nožířském trhu prosadil. V Mikulášovicích pak podnikal společně s Jacobem Liesnerem. Později jeho podíl vykoupil a začal vyrábět nože, hlavničky k dýmkám, pilníky, srpy, kosy i váčky na tabák. V roce 1811 měl již kolem stovky zaměstnanců a začal zřizovat pobočky v Brně a ve Vídni. Tehdy ale začal čelit intrikám vídeňských konkurentů, kteří se ho snažili z trhu vytlačit. Vše ale díky své obchdoní tvrdosti úspěšně zvládl.

V roce 1819 byl povýšen do šlechtického stavu a dostal titul „Edler von Ehrenstahl”. Protože neměl přímé dědice, svoji továrnu předal synovci Josefu Emanuuelovi Fischerovi, kterému  jako společníky určil další synovce Franze Fischera, Josefa Röslera a Aloise Röslera.

Firma pak pokračovala  a úspěšně se rozvíjela i po jeho smrti.

Be the first to comment on "Představujeme slavné Mikulášovické nožíře: Ignaz Rösler"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*